KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Etsning / akvatint 10974100
*
nr 1097 4100
Gerhard Nordström
(f. 1925), Sverige
Etsning / akvatint, Gerhard Nordström (f. 1925), 9/13, motivet: 19x29
Kondition: missfärgad
Gerhard Nordström, svensk målare och grafiker född 1925 i Lund.
Följerätt
Utrop:
300 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 20 mars 2017
kl 18:24:53
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
10/3 19:31:56
1
Vinnande bud
- Tema
20 mar
Grafik
På Tema Grafik har vi samlat etsningar, litografier, etsningar och träsnitt av konstnärer som Bo Åke Adamsson, Albin Amelin, Mårten Andersson, Gert Aspelin, Astri Bergman-Taube, Ola Billgren, Ernst Bi ...
Läs mer om Grafik
- Konstnär/Designer
Gerhard Nordström
Gerhard Nordström, svensk målare och grafiker född 1925 i Lund.
Läs mer om Gerhard Nordström
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvatint aquatint djuptryck etsning etsningar gerhard nordström grafik svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
7080 Etsningar
3 st, Signerad, Harald Sallberg (1895-1963), Sveri..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:19
-
5342 Etsningar
5 st. Erling Johansson (f. 1934), Sverige. Signera..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 20:02
-
7125 Färgetsning
Felix Neuenkamp. Signerad, numrerad 60/75. Bildmåt..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:30
-
7218 Grafiska blad
6 st, Carl fredrik Akrell, Skånka slott. Signerade..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:17
-
7327 Kopparstick
1700-tal, Raphael, skolan i Athen, 53x74 cm, ytter..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:45
-
7083 Träsnitt
Annie Bergman (1889-1987), Sverige. Signerad, numr..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:40
*
Gerhard Nordström
Kondition: missfärgad
Gerhard Nordström, svensk målare och grafiker född 1925 i Lund.
Läs mer om Grafik
Läs mer om Gerhard Nordström
nr 1097 4100
Gerhard Nordström
(f. 1925), Sverige
Etsning / akvatint, Gerhard Nordström (f. 1925), 9/13, motivet: 19x29
Kondition: missfärgad
Gerhard Nordström, svensk målare och grafiker född 1925 i Lund.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 300 kr |
Såld: | 100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 20 mars 2017 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
10/3 19:31:56 | 1 | Vinnande bud |
- Tema
20 mar
Grafik
PÃ¥ Tema Grafik har vi samlat etsningar, litografier, etsningar och träsnitt av konstnärer som Bo Ã…ke Adamsson, Albin Amelin, MÃ¥rten Andersson, Gert Aspelin, Astri Bergman-Taube, Ola Billgren, Ernst Bi ...Läs mer om Grafik
- Konstnär/Designer
Gerhard Nordström
Gerhard Nordström, svensk mÃ¥lare och grafiker född 1925 i Lund.Läs mer om Gerhard Nordström
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvatint aquatint djuptryck etsning etsningar gerhard nordström grafik svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
7080 Etsningar
3 st, Signerad, Harald Sallberg (1895-1963), Sveri..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:19 -
5342 Etsningar
5 st. Erling Johansson (f. 1934), Sverige. Signera..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 20:02 -
7125 Färgetsning
Felix Neuenkamp. Signerad, numrerad 60/75. Bildmåt..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:30
-
7218 Grafiska blad
6 st, Carl fredrik Akrell, Skånka slott. Signerade..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:17 -
7327 Kopparstick
1700-tal, Raphael, skolan i Athen, 53x74 cm, ytter..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:45 -
7083 Träsnitt
Annie Bergman (1889-1987), Sverige. Signerad, numr..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:40